PP58 Rozmowy wideo jako sposób na ćwiczenie języka

0

 


Posłuchaj

 

Przeczytaj

Dzień dobry. Witam po raz pierwszy albo ponownie te osoby, które nas słuchały już wcześniej . Ja nazywam się Przemek, a to jest kolejny odcinek Podcastu polskiego.

W tym odcinku będzie mowa o rozmowach wideo jako sposobie na ćwiczenie języka obcego.

Ćwiczenie umiejętności językowych z native’ami, czyli native speakerami jest dzisiaj znacznie łatwiejsze niż kiedyś. Możemy korzystać z możliwości, jakie daje nam Internet. 

Najpierw jednak krótkie wyjaśnienie, dlaczego mówię o native’ach. Native speaker to według różnych słowników: osoba mówiąca w języku ojczystym, rodzimy użytkownik języka. Jednak w praktyce mówimy „nejtiw spiker” albo krócej „natiw”. Wiem, brzmi to dziwnie, ale jest bardziej praktyczne.

Jak wspomniałem, dzięki Internetowi i przeróżnym aplikacjom i stronom mamy bardzo duże możliwości, przynajmniej teoretycznie. Podzielmy je na dwie grupy:

1) aplikacje do wideorozmów,,

2) aplikacje do poszukiwania osób do wymiany językowej.

Pierwsza grupa obejmuje takie apki jak Skype, Zoom, Google Meets, Microsoft Teams, czy nawet Messenger, Whatsapp, Telegram i wiele innych. 

Umawiając się na rozmowę w celu ćwiczenia języka warto zwrócić uwagę na kilka spraw.

1) równoczesne korzystanie z czatu – żeby zapisać czasem jakieś nowo słowo czy zdanie, wyrażenie,

2) udostępnianie ekranu – żeby pokazać jakąś stronę, materiał, zdjęcie,

3) przesyłanie plików – może być przydatne, 

4) pisanie w otwartym dokumencie przez obie strony (taką możliwość daje np. Zoom).

Dobrym sposobem jest równie utworzenie pliku na Dysku Google’a i udostępnienie linku rozmówcy, nadając mu uprawnienia edytora. Jest to bardzo praktyczne. Obie strony mogą wpisywać swoje uwagi, słówka, czy tłumaczenia. 

Rozmowy wideo to doskonały sposób na ćwiczenie tego, co poznajemy podczas nauki języka obcego, ale nie tylko. Mamy kontakt nie tylko z językiem literackim, superpoprawną gramatyką, ale przede wszystkim z językiem potocznym, z nowymi powiedzeniami, których nie znajdziemy w podręcznikach.

Rozmowa z native speakerem to także doskonała okazja do poznania kraju, w którym mieszka, jego kultury, historii, tradycji i zwyczajów, artystów, pisarzy itd. itd. To w końcu doskonała okazja do poznania nowych ludzi i nawiązania nowych przyjaźni.

Co do aplikacji i stron, na których możemy znaleźć osoby chętne do wymiany językowej, to warto spróbować m.in.:

  • Italki,
  • Speaky,
  • Tandem,
  • Hello Talk,
  • Hi Native.

Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość. Mimo że osób szukających partnera do wymiany są setki, z mojego doświadczenia wynika, że bardzo często kończy się na wymianie ogólników i rozmowa nie rozwija się. 

Powody mogą być różne. Niektórzy wprost piszą, że wolą wysyłać wiadomości tekstowe, inni dopuszczają wysyłanie sobie również wiadomości głosowych. Mała grupa decyduje się na rozmowy głosowe, a jeszcze mniejsza na rozmowy wideo. Jest jeszcze jeden, niemniej rzadki powód. Jeśli chcemy rozmawiać, to musimy mieć coś do powiedzenia. Dwoje obcych sobie ludzie nie będzie przecież plotkowało o znajomych z pracy, czy kolegach ze szkoły. Łatwiej mają osoby, które czytają, oglądają filmy, mają szerokie zainteresowania. Z nimi zawsze można na jakiś temat, choć krótko, porozmawiać. Ale w przeciwnym wypadku, po dwóch- trzech kontaktach zwykle nastaje cisza.

Czasem najrozsądniejszym wyjściem może być po prostu skorzystanie z płatnych konwersacji. Nie musimy się wtedy zastanawiać, czy rozmówca się pojawi (płacimy, to raczej się pojawi), czy będą tematy (to do pewnego stopnia odpowiedzialność prowadzącego rozmowę).

Podsumowując, polecam ćwiczenie języka za pomocą rozmów wideo. W moim przekonaniu lepsze są rozmowy wideo niż tylko głosowe. Mają tą przewagę, że widzimy rozmówcę, jego reakcję, miny itd. Taka interakcja jest bardziej naturalna niż wtedy, gdy tylko słyszymy osobę, z którą rozmawiamy.

Szukając partnerów do wymiany, uzbrójmy się w cierpliwość. Nie od razu Rzym zbudowano, nie od razu też znajdziemy kogoś, z kim będzie nam się dobrze rozmawiało, z kim miło będzie spędzać pół godziny, godzinę, czy więcej.

To tyle na dzisiaj. Daj znać, jak Ci się podobał dzisiejszy odcinek. Jeśli słuchasz nas w Apple Podcasts proszę zostaw opinię, ułatwi to innym osobom znalezienie tego podcastu.

Prześlij link komuś kto też uczy się polskiego. A jeśli nie chcesz przegapić żadnego odcinka, polub profil Podcastu polskiego na Facebooku. Zerknij też na Instagram. Linki znajdziesz na blogu.

Do usłyszenia!

(Fot. Unsplash)

Tags

Prześlij komentarz

0Komentarze
Prześlij komentarz (0)

#buttons=(Accept !) #days=(20)

Strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej
Accept !