PP53 Podróż do Jordanii część 4

0


Posłuchaj

Przeczytaj

Cześć. Ja nazywam się Przemek, a to jest kolejny odcinek Podcastu polskiego. To jest podcast dla osób, które uczą się języka polskiego i chcą popracować nad rozumieniem ze słuchu i nad wzbogaceniem słownictwa. Dla osób, które chcą mieć kontakt z żywym, mówionym językiem.

Dzisiaj czwarta i ostatnia część opowieści o mojej podróży do Jordanii w marcu tego roku. Zachęcam do posłuchania i poczytania części pierwszej, drugiej i trzeciej, które znajdziecie na blogu.

Ze Swemeh wyjeżdżamy w środę 9 marca rano. Kierunek: Amman, stolica Jordanii. To już ostatni przystanek naszej podróży. Spędzimy tutaj trzy dni. Najpierw jedziemy na lotnisko oddać wypożyczony przed paroma dniami samochód. Z lotniska decydujemy się na taksówkę, żeby jak najszybciej dotrzeć do hotelu i odpocząć. Wybraliśmy Layaali Amman Hotel, Al Hashemi 105, naprzeciwko Teatru Rzymskiego.

Amman nas niestety nie oczarował. Prawdą jest, jak pisze część przewodników i blogów, że jest to wielkie, szare, pozbawione wyrazu miasto. 


Warto obejrzeć

Najciekawsze miejsca pochodzą z czasów greckich i rzymskich. Na pewno warto zwiedzić Teatr Rzymski zbudowany w II w. n.e. Jak nazwa wskazuje, to pozostałość z czasów rzymskich. Mógł on pomieścić 6000 osób. Słynie z fantastycznej akustyki. Sprawdziliśmy - rzeczywiście w górnych rzędach słychać to co się mówi w dolnych. 

Wstęp: 2 dinary jordańskie, z Jordan Pass - gratis.


Teatr Rzymski nocą.

Warto wspiąć się na Jabal Al Qala’a, czyli wzgórze z cytadelą. Rozpościera się stąd piękny widok na całe miasto i Teatr Rzymski. Jest tutaj kilka obiektów wartych zobaczenia. Wśród nich jest świątynia Herkulesa, a właściwie jej pozostałości w postaci kilku kolumn. Z kolei z niegdysiejszego pałacu Umajjadów z VII-VIII w. n.e. do dzisiaj zachował się hol z piękną kopułą. Są tutaj też ruiny domów z czasów Umajjadów i cysterna, która służyła do transportu wody do pałacu. Kolejnym obiektem są ruiny świątyni bizantyjskiej z VI w.. Nie zostało po niej wiele, ale wciąż można podziwiać części mozaik zdobiących podłogi. 

Wstęp na wzgórze kosztuje 2 dinary; z Jordan Pass - gratis.


Wzgórze z pozostałościami cytadeli i pałacu Umajjadów.

W samym mieście warto zajrzeć do Wielkiego Meczetu Husseini, który znajduje się pośrodku targu. Jest to jeden z najstarszych meczetów w Jordanii. Został zbudowany w 1932 r. przez króla Abdullaha I w miejscu dawnego meczetu pochodzącego z VII w. Oficjalnie turyści nie mogą wchodzić do środka. 

Można za to wejść do meczetu Króla Abdullaha I przy ulicy Suleiman al Nabulsi, ok. 3 km od Teatru Rzymskiego. Wyróżnia się on pięknym niebieskim dachem i mozaiką. Pochodzi z lat 80. XX w., ale warto tutaj podjechać i oglądnąć obecną architekturę sakralną Jordanii. Wstęp: 2 dinary.


Targowisko, puby i kawiarnie

Amman to nie tylko meczety i ruiny, to przecież stolica kraju i tętniące życiem miasto. W centrum znajdziemy olbrzymie lokalne targowisko, na którym kupimy wszystko - od warzyw, owoców, przypraw i słodyczy, przez ubrania, po elektronikę i chińszczyznę. 

Nie brak tutaj też lokalnych, małych, a przede wszystkim tanich, restauracji i jadłodajni. Jeśli nie chcecie zapłacić fortuny za obiad, koniecznie wybierzcie któryś z lokali usytuowanych wewnątrz targowiska.

Wieczorem zaś wybierzecie się do bardziej eleganckiego pubu czy kawiarni przy Rainbow Street - nowoczesnej ulicy w górnej części miasta, oddalonej nieco od centrum. W niektórych pubach podają nawet alkohol.

Jeśli będziecie mieli okazję, koniecznie spróbujcie knafeh. To deser robiony z kremowego serka i różanych aromatów. Jest on panierowany, smażony, polewany miodem i zwykle obsypany pokrojonymi pistacjami. Serwuje się go na ciepło.


Na targu.

Tym słodkim akcentem kończymy dzisiejszy odcinek. Zapis tego podcastu wrzucam na Podcastpolski.pl.

Jeśli nie chcecie przegapić żadnego odcinka, polubcie profil Podcastu polskiego na Facebooku. Zerknijcie też na Instagram. Linki znajdziecie na blogu.

Do usłyszenia!


Prześlij komentarz

0Komentarze
Prześlij komentarz (0)

#buttons=(Accept !) #days=(20)

Strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej
Accept !