PP25: Inny słownik języka polskiego PWN

0

Posłuchaj Przeczytaj

Dzisiaj parę zdań o słowniku, który moim zdaniem jest po prostu świetny - i to nie tylko jako źródło odniesienia dla samych Polaków, ale też dla osób, które uczą się języka polskiego. “Inny słownik języka polskiego PWN” - taki nosi tytuł ta publikacja - różni się on od innych słowników ogólnych języka polskiego. Inny jest tutaj układ haseł, a także inaczej podawane są definicje, które z reguły są dłuższe niż w publikacjach podobnej wielkości.

Słownik zawiera około stu tysięcy znaczeń, w tym ponad dwa tysiące wyrazów nie notowanych dotychczas w największych słownikach PWN. Pracowało nad nim kilkadziesiąt osób. Powstało dzieło potężne, liczące ponad 2600 stron.

“Naszym zamiarem było stworzenie słownika szczegółowego, zdyscyplinowanego, konsekwentnego metodologicznie, a przy tym zrozumiałego dla ogółu odbiorców, więcej nawet - przyjemnego w odbiorze. Stopień szczegółowości opisu jest taki, że słownik może służyć także słabiej przygotowanym użytkownikom, np. cudzoziemcom” - pisze w przedmowie Mirosław Bańko, redaktor naczelny.

Śmiało można stwierdzić, że autorzy osiągnęli swój cel. Przy hasłach znajdują się nie tylko ich definicje i przykłady użycia. Przy rzeczownikach podane są wskazówki odnośnie deklinacji. Przy rzeczownikach męskich i żeńskich zawsze podawany jest dopełniacz liczby pojedynczej, a przy rzeczownikach męskich również mianownik liczby mnogiej. Znajdziemy tu też niektóre wyrazy pochodne. Z kolei przy czasownikach podano wskazówki co do odmiany i drugi człon pary aspektowej. Takie podejście docenią zwłaszcza obcokrajowcy, którym łatwiej będzie dzięki temu rozpoznać i nauczyć się formy niedokonanej i dokonanej danego czasownika.

Warto podkreślić, że definicje pisane są zwykłą, naturalną polszczyzną. Zawierają szczegółowy opis nie tylko znaczenia, ale i użycia wyrazów. Przykłady czerpane są z tekstów, a nie tworzone na potrzeby publikacji.

Tak wyglądają hasła
Inny słownik języka polskiego PWN Tom 1-2
Redaktor naczelny: Mirosław Bańko
Wydanie drugie: Warszawa, 2000
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Typ oprawy: miękka
Cena: w zależności od sklepu 120-160 zł

Prześlij komentarz

0Komentarze
Prześlij komentarz (0)

#buttons=(Accept !) #days=(20)

Strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej
Accept !