PP17: Ostrzeżenia przed suszą

0

Oto siedemnasty odcinek podcasta, zatytułowany "Ostrzeżenia przed suszą".Poniżej pełny tekst

Cześć. Nazywam się Przemek, a to jest Podcast polski. Audycja dla tych wszystkich, którzy uczą się języka polskiego i chcą popracować nad rozumieniem ze słuchu i nad wzbogaceniem słownictwa.
Oto dzisiejszy nagłówek:
Z powodu wyjątkowo ciepłej i suchej zimy, tegoroczna susza w Polsce może być najgorsza od 50 lat - ostrzegają eksperci. Prześledźmy znaczenie kolejnych słów i zdań. z powodu po angielsku powiemy ‘because of’ Z powodu choroby Anka nie poszła dzisiaj do pracy. Z powodu strajku pilotów rano nie odleciał z Krakowa żaden samolot. wyjątkowo to przysłówek, który na angielski tłumaczymy jako ‘exceptionally’, używamy go dla podkreślenia danej cechy, na przykład: Anka jest wyjątkowo piękna. Wojtek jest wyjątkowo bezmyślny. Zwolnienia w firmie to wyjątkowo trudny temat. Tegoroczna zima jest wyjątkowo łagodna. ciepłej i suchej zimy ciepła
- po angielsku ‘warm’, tutaj ten przymiotnik występuje w rodzaju żeńskim, w rodzaju męskim powiemy ‘ciepły’, a w nijakim ‘ciepłe’. Podobnie jak w języku angielskim, słowa tego możemy użyć w znaczeniu dosłownym, ale też przenośnym, mówiąc o kimś, że jest ciepły - co oznacza, że ma dobre serce, jest miły, sympatyczny. Przykłady: W zimie dobrze jest nosić ciepłe ubranie. Zjedz obiad, póki jest ciepły. Dzisiejszy wieczór jest bardzo ciepły. Marek jest lubiany przez kolegów. Jest bardzo ciepłym człowiekiem. sucha
- po angielsku ‘dry’; przymiotnik w rodzaju żeńskim; pozostałe rodzaje to: suchy, suche. Przykłady: Lato ubiegłego roku było bardzo suche. Dzisiaj jest bardzo gorąco. Rano wyprałem rzeczy, a już w południe były suche. zima winter, jedna z czterech pór roku; pozostałe to: wiosna, lato, jesień. Przykłady: W zimie lubię jeździć na wakacje do ciepłych krajów. Zima to najzimniejsza pora roku. Wiele zwierząt robi zapasy pożywienia na zimę. tegoroczna przymiotnik utworzony od ‘ten rok’, oznacza, że mówimy o czymś, o jakimś zdarzeniu, które ma, miało lub będzie miało miejsce w tym roku - ‘this year’. Przykłady: Tegoroczne zbiory pszenicy były mniejsze od ubiegłorocznych. Pierwsze tegoroczne spotkanie naszego klubu odbędzie się w piątek. susza drought; czyli zjawisko braku wody, występuje zwykle, kiedy przez bardzo długi czas nie ma żadnych opadów deszczu. Przykłady użycia: Kraje środkowej Afryki często borykają się z długotrwałymi okresami suszy. Od dawna nie padało. Rolnicy obawiają się suszy. w Polsce in Poland; przyimek ‘w’ rządzi tutaj miejscownikiem (Locative), odpowiada na pytanie ‘gdzie’ albo ‘w czym’. Inne przykłady użycia: Mieszkam w dużym mieście. Dzieci Aliny są teraz w szkole. Tegoroczne wakacje spędzę w Hiszpanii. może być it can be, it may be; używamy tego sformułowania, kiedy chcemy wyrazić możliwość (possibility). Przykłady: Hiszpania może być dobrym pomysłem na wakacje. Pracowaliśmy nad tym produktem wiele miesięcy. To może być strzał w dziesiątkę. Ta wycieczka może być bardzo interesująca. najgorsza the worst, mamy tu do czynienia ze stopniem najwyższym (Superlative) przymiotnika ‘zły’; końcówka ‘a’ wskazuje, że mamy do czynienia z rodzajem żeńskim; pozostałe rodzaje liczby pojedynczej: najgorszy, najgorsze. Inne przykłady: Ten miesiąc był najgorszy w historii firmy. Zarobiliśmy bardzo mało na sprzedaży naszych produktów. Marek nigdy się nie uczył. Zawsze miał najgorsze oceny spośród rodzeństwa. To najgorszy moment na dokonywanie zmian. od 50 lat since 50 years; przyimka tego ‘od’ używamy zarówno, kiedy chcemy powiedzieć, że coś trwa jakiś okres albo kiedy chcemy określić początek jakiegoś działania lub zjawiska. Przykłady: Pracuję w tej firmie od 15 lat. Pracuję w tej firmie od 2005 roku. Robert od wczoraj jest na emeryturze. Nie widziałem jej od 10 lat. Bardzo się zmieniła. ostrzegają eksperci czasownik ostrzegać - ‘to warn’. Przykłady: Meteorolodzy ostrzegają przed silnymi wiatrami i obfitymi opadami deszczu. To bardzo zły człowiek. Nie mów, że Cię nie ostrzegałem. Matka ostrzegała ją, żeby tak łatwo nie ufała ludziom. eksperci to liczba mnoga od ekspert - ‘expert, specialist’. Przykłady: Maria jest cenionym ekspertem od medycyny molekularnej. Nasi eksperci zbadają sprawę dokładnie i za tydzień wydadzą opinię. Na koniec jeszcze raz posłuchajmy całej informacji: Z powodu wyjątkowo ciepłej i suchej zimy, tegoroczna susza w Polsce może być najgorsza od 50 lat - ostrzegają eksperci.

Przypominam, że wszystkie odcinki łącznie z transkrypcją znajdziecie na stronie Podcastpolski.pl. Stworzyłem również stronę na Facebooku, żeby łatwiej było śledzić, kiedy pojawiają się kolejne odcinki. Dajcie znać w komentarzach: co wam się podoba, a co nie, w tym podcaście. Komentarze pomogą mi pracować nad jego zawartością i jakością. Możecie też zaproponować temat na kolejny odcinek. Na koniec dodatkowa informacja dla osób, które są zainteresowane lekcjami lub konwersacjami. Można mnie znaleźć na Italki - platformie ułatwiającej kontakt uczniów z nauczycielami, a także skupiającej osoby zainteresowane wymianą językową. Szukajcie imienia Przemek wśród nauczycieli języka polskiego. Dziękuję za uwagę. Do usłyszenia.

Photo: Anton Ivanchenko on Unsplash.
Tags

Prześlij komentarz

0Komentarze
Prześlij komentarz (0)

#buttons=(Accept !) #days=(20)

Strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej
Accept !