PP8: Olga Tokarczuk przyjeżdża do Krakowa

0

Oto ósmy odcinek podcasta, zatytułowany: Olga Tokarczuk przyjeżdża do Krakowa.Poniżej pełny tekst

Hello. My name is Przemek and this is Podcast polski. A podcast for those who learn Polish and want to improve their listening comprehension and enrich their vocabulary.
Today we will listen to a short press headline and then I will give you explanations of the words with additional examples. Here’s today’s headline:

Olga Tokarczuk, laureatka Literackiej Nagrody Nobla przyjeżdża do Krakowa. Spotka się z czytelnikami i będzie podpisywać książki.

laureatka
laureatka to kobieta, laureat powiemy o mężczyźnie,
laureat to zdobywca nagrody lub zwycięzca w jakimś współzawodnictwie, słowo to pochodzi od słowa laur; w starożytnym Rzymie zwycięzców dekorowano wieńcem laurowym, stąd laureat Nagrody Nobla
Marta została laureatką tegorocznego konkursu piosenki w naszej szkole.
Romek jest laureatem wielu konkursów przedmiotowych.
Paweł Wilkowicz został laureatem plebiscytu Przeglądu Sportowego.
literacka
przymiotnik w rodzaju żeńskim, w rodzaju męskim powiemy literacki; przymiotnik utworzony od słowa literatura - literature
stąd: Literacka Nagroda Nobla to Nagroda Nobla w dziedzinie literatury
Inne przykłady użycia tego słowa:
Szkoła ogłosiła konkurs literacki dla uczniów klas ósmych.
Nasz instytut organizuje w tym roku wiele imprez literackich.

nagroda
zgodnie z definicją tego słowa, nagroda to: dyplom, odznaczenie, pieniądze lub wartościowy przedmiot będące formą uznania lub wyróżnienia za osiągnięcia, zwycięstwo w konkursie, w zawodach itp. Po angielsku prize, award, reward
Robert zdobył w tym roku nagrodę dla najlepszego ucznia.
Zwycięzcy zawodów otrzymali medale, dyplomy i nagrody rzeczowe.
Nagroda publiczności jest dla wielu artystów najcenniejsza wśród tych, które otrzymali.

przyjeżdża
trzecia osoba liczby pojedynczej czasownika przyjeżdżać - to come, to arrive (by a vehicle, not on foot). W języku polskim rozróżniamy te formy przemieszczania się. Innego czasownika używamy, gdy mówimy o poruszaniu się pieszo, a innego, jeśli używamy w tym celu samochodu, autobusu, pociągu itd.
Inne przykłady:
Anka przyjeżdża dzisiaj o szóstej.
O której godzinie przyjeżdża pociąg z Wrocławia?
Co roku przyjeżdżamy na święta do domu.

spotkać się
po angielsku to meet; w języku polskim jest to czasownik wzajemny (reciprocal verb), stąd to krótkie “się”. Ponadto w języku polskim czasownik “spotkać się” wymaga użycia przyimka z - with połączonego z narzędnikiem (instrumental)
czyli: spotkać się z kimś
Istnieje też forma nie wzajemna: spotkać. Nie wymaga ona użycia przyimka. Jaka jest różnica? Czasownik wzajemny, czyli spotkać się zakłada jakąś interakcję.
Jeśli powiem: spotkałem się z nią, oznacza to, że na pewno wystąpiła jakaś interakcja, np. rozmawialiśmy, poszliśmy do kina, byliśmy w kawiarni.
Jeśli powiem: spotkałem ją - niekoniecznie musi to oznaczać interakcję, może po prostu widziałem się z nią przez chwilę w drodze do pracy i wymieniliśmy krótkie pozdrowienia.
Przykłady użycia spotkać się:
Spotkajmy się przed kinem.
Spotkaliśmy się kilka razy w ubiegłym roku.
Anka spotykała się z Adamem przez kilka miesięcy.

będzie podpisywać
będzie - czas przyszły czasownika być, w trzeciej osobie liczbie pojedynczej. Tutaj słowo to jest użyte jako operator do tworzenia czasu przyszłego złożonego, który stosujemy do opisywania czynności niedokonanych (imperfective), interesuje nas sama czynność, proces, a nie jej wynik ani to, czy zostanie zakończona czy nie.

podpisywać
po angielsku “to sign”, to czasownik niedokonany (imperfective), a zatem jak wspomniałem wyżej, używamy go do opisywania czynności niedokonanych, które trwały przez jakiś czas bądź powtarzały się.
Forma dokonana (perfective) brzmi podpisać. Tej formy używamy do opisywania działań dokonanych, a zatem wtedy, kiedy chcemy zaznaczyć, że dana czynność została lub zostanie wykonana, zakończona.
Przykłady z czasownikiem podpisywać:
Wczoraj pisarz podpisywał swoje książki w klubie literackim.
Jutro pani dyrektor będzie podpisywała świadectwa uczniów.

książki
liczba mnoga od książka, po angielsku: book
Lubię czytać książki.
Antoni ma dużo książek w swojej domowej bibliotece.
Z każdej podróży przywożę kilka książek.

Na koniec jeszcze raz posłuchajmy całej informacji:
Olga Tokarczuk, laureatka Literackiej Nagrody Nobla przyjeżdża do Krakowa. Spotka się z czytelnikami i będzie podpisywać książki.

To wrap up this episode I would like to remind you that you can find all the episodes accompanied by full transcripts on my blog Podcastpolski.blogspot.com. I created also a Facebook page to make it easier for you to follow the podcast not to miss new episodes.

And if you’re interested in one on one lessons or in practicing speaking, I offer lessons and conversations on italki - a platform where you can find teachers and partners for language exchange. Just look for: Przemek - among teachers of Polish.

Thank you for listening. Dziękuję za uwagę. Do usłyszenia.

Tags

Prześlij komentarz

0Komentarze
Prześlij komentarz (0)

#buttons=(Accept !) #days=(20)

Strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej
Accept !